تاريخ: 1399/3/9
ساعت:
جستجو:
دسته بندي اخبار
دومین جشنواره سرآمدان فناوری و صنعت

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

پیوندها

سازمان بسیج مستضعفین

لزوم همکاری وزارت نیرو با بسیج برای ایجاد اشتغال خورشیدی در مناطق محروم

جانشین سازمان بسیج مهندسین صنعتی در گفت و گو با زیست آنلاین:

لزوم همکاری وزارت نیرو با بسیج برای ایجاد اشتغال خورشیدی در مناطق محروم

تاريخ: 4/10/1397
کد خبر: 79708
تا وقتی قیمت های برق بصورت یارانه ای و بسیار پایین است، مدیریت مصرف برق توجیه پذیر نخواهد بود و بخش خصوصی انگیزه ای برای توسعه انرژی های تجدید پذیر به عنوان معیشت جایگزین در روستاها و عامل ایجاد کننده اشتغال در مناطق محروم نیز نخواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مهندسین صنعتی، تا وقتی قیمت های برق بصورت یارانه ای و بسیار پایین است، مدیریت مصرف برق توجیه پذیر نخواهد بود و بخش خصوصی انگیزه ای برای توسعه انرژی های تجدید پذیر به عنوان معیشت جایگزین در روستاها و عامل ایجاد کننده اشتغال در مناطق محروم نیز نخواهد داشت.

صبح امروز سه شنبه (۴ دی ۹۷) نشست تخصصی با موضوع نقش و پتانسیل انرژی های تجدید پذیر در توسعه مناطق محروم و روستایی کشور، با حضور نمایندگان معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بسیج مستضعفین و انجمن انرژی های تجدید پذیر (اتاق بازرگانی ایران) و سازمان انرزی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)  به همت زیست آنلاین، برگزار گردید.

مجتبی اصغری، قائم مقام سازمان بسیج مهندسان صنعتی کشور در این نشست بیان کرد: سازمان بسیج تاکنون  برنامه های مختلفی در راستای خدمت رسانی، حمایت مردمی و کمک به دستگاه های دولتی ارائه کرده است. در این راستا همچنین مطرح شده است تا از ظرفیت این نیروی خدمت رسان در جهت طرح جهاد روشنایی وزارت نیرو با هدف احداث سامانه های انرژی خورشیدی در مناطق روستایی و محروم استفاده شود. 
وی افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده، در سال جاری، ۳ هزار عدد و سال آینده ۳۰ هزار سامانه خورشیدی نصب می شود.
قائم مقام سازمان بسیج مهندسان صنعتی کشور اظهار کرد: در حال حاضر مهم ترین و ریشه ای ترین مشکلی که در روستاها با آن مواجه هستیم، افزایش نرخ مهاجرت بوده است؛ در صورتی که بتوان شیوه های کسب درآمد مانند سامانه های خورشیدی را به شکل پایدار در این مناطق ایجاد نماییم، مطمئنا با کاهش مهاجرت از  این مناطق رو به رو خواهیم شد. 
به بیان شفاف تر، ایجاد و توسعه اشتغال در مناطق روستایی با استفاده از توسعه سامانه های خورشیدی، اتفاقات مثبتی را برای کشور رقم خواهد زد و در نهایت منجر به توسعه و آبادانی این مناطق می شود.

اصغری افزود: برای اقتصادی کردن احداث سامانه های خورشیدی، در کنار اعطای وام های کم بهره، سازمان بسیج تسهیلات معادل ۵ میلیون تومان به صورت بلاعوض به این سامانه ها اختصاص می دهد؛ همچنین ۵ میلیون تومان نیز از محل صندوق ذخیره ارزی بصورت بلاعوض به این طرح ها اختصاص می یابد.
وی در ادامه گفت: توسعه انرژی های تجدید پذیر علاوه برآنکه دارای فواید زیست محیطی است، موجب اشتغال زایی در مناطق محروم و روستایی نیز خواهد گشت.
اصغری اظهار کرد: تا کنون سازمان بسیج با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) با هدف ایجاد درآمد برای خانواده های کم بضاعت و مناطق محروم اقداماتی انجام داده است؛ در زمینه سامانه های خورشیدی و به منظور اقتصادی کردن احداث این سامانه ها، پیشنهاد ما این است که برای مناطق محروم، هزینه های مالیاتی نیروگاه های کوچک حذف شود.
قائم مقام سازمان بسیج مهندسان صنعتی کشور افزود: کماکان از دهه ۷۰ تعداد بیشماری از طرح های روستایی در مناطق محروم به اجرا درآمده است اما سوال اینجاست که چرا این طرح ها تا کنون ثمر بخش نبوده است؟ برای پاسخ این سوال باید اشاره کرد که تا فضای کسب و کار در جامعه فعلی ما بهبود پیدا نکند، نتیجه مطلوبی را در بستر جامعه دریافت نخواهیم کرد. برای مثال، تا وقتی قیمت های برق بصورت یارانه ای و بسیار پایین است، مدیریت مصرف برق توجیه پذیر نخواهد بود و بخش خصوصی انگیزه ای برای توسعه انرژی های تجدید پذیر به عنوان معیشت جایگزین در روستاها و عامل  ایجاد کننده اشتغال در مناطق محروم نیز نخواهد داشت.
وی در خصوص بودجه لازم برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر افزود: می توان از شرکت نفت خواستار شد که سوخت صرفه جویی شده در نیروگاه های تجدیدپذیر را به آنها پرداخت نماید.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
آدرس رایانامه
نظر
همایش‌ها، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها