تاريخ: 1399/7/10
ساعت:
جستجو:
دسته بندي اخبار
دومین جشنواره سرآمدان فناوری و صنعت

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

پیوندها

سازمان بسیج مستضعفین

رونمایی از دومین دوره مسابقات نوآوری های صنعتی

در حاشیه نمایشگاه بین المللی لیزر- فوتونیک ایران صورت گرفت

رونمایی از دومین دوره مسابقات نوآوری های صنعتی

تاريخ: 25/8/1398
کد خبر: 87992
در حاشیه نمایشگاه بین المللی لیزر- فوتونیک ایران در نمایشگاه بین المللی ج.ا.ا. از پوستر دومین دوره مسابقات نوآوری های صنعتی رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مهندسین صنعتی، پدیده شکل‌گیری نور یکی از زیباترین نشانه‌های قدرت پروردگار می‌باشد که قدرت سحر انگیزش در شکل‌ها و زمان‌های مختلف از کهکشان‌ها و پدیده‌های سماوی گرفته تا  اعماق  اقیانوس‌ها، چشم‌انداز‌های خارق‌العاده‌ای را به جهانیان هدیه داده است. اهمیت استفاده از لیزر امروزه به گونه ای است که پیشرفت بسیاری از صنایع و فناوری ها مانند صنایع فضایی، پزشکی، مخابرات و صنایع نظامی مدیون دستاوردهای لیزر می باشد.

امروزه در صنعت، لیزر به طور قطع یک ابزار بی‌رقیب است به‌گونه‌ای که امروزه بسیاری از قطعات حساس و دقیق در صنایع استراتژیک و پیشرفته فقط و فقط با لیزر ساخته می‌شوند. لیزر قادر است ورقه‌های فلزی ضخیم  را با سرعت بالا برش داده ، یا با سرعت و دقت بالا روی سطوح فلزی و غیر‌فلزی کنده‌کاری نماید. همچنین، لیزر می‌تواند بین فلزات نا‌همجنس و یا الیاژ‌های خاص، جوش‌هایی را ایجاد کند که قبلا با هیچ تکنیکی قابل انجام نبوده  و به همین دلیل در صنایع ساخت هواپیما ، کشتی، اتومبیل و بسیاری دیگر از صنایع حساس، بکار می‌رود. از سویی دیگر در یک چشم‌انداز جدید،  فناوری پیشرفته موسوم به Li-Fi که بر اساس انتقال داده از طریق نور پایه گذاری شده، یک شگفتی تمام عیار در صنعت  ارتباطات به شمار می‌رود که بی‌گمان نشانگر پیدایش افقی جدید در عرصه ارتباطات خواهد بود.

در زمینه پزشکی نیز، لیزر  علاوه بر کاهش درد و رنج حاصل از جراحی‌های سنتی، توانسته است تحولات شگرفی در درمان بیماری‌های مختلف ایجاد نماید. به گونه‌ای که امروزه به جای استفاده از چاقوی جراحی در درمان بیماری‌های مختلف مانند پوست، چشم پزشکی، اورولوژی و سنگ کلیه، پزشکان با بکارگیری لیزر توانسته‌اند جراحی مورد نظر را به صورت سرپایی و بدون عوارض جانبی حاصل از جراحی‌های سنتی مانند عفونت، خونریزی و بستری‌های دراز مدت انجام دهند. همچنین استفاده از لیزرهای زیبایی یکی از بخش‌های جذاب و کاربردی لیزر در حوزه سلامت و زیبایی محسوب می‌شود که بسیاری از متخصصین حوزه زیبایی را به خود جلب کرده است.

به تازگی با ورود بخش خصوصی توانمند در حوزه طراحی و ساخت محصولات نوین در لیزر و فتونیک، دورنمای نویدبخشی از افزایش ظرفیت‌های این فناوری مهم برای کشور عزیزمان ترسیم شده است. در همین راستا، سومین نمایشگاه بین المللی لیزر و فوتونیک تهران،  با هدف ارائه تمام ظرفیت‌های علمی و فنی دانشگاه‌ها،‌ مراکز تحقیقاتی، صنایع،‌ کلینیک‌های پزشکی،‌ شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در زمینه لیزر و فوتونیک و با حضور ‌شرکت‌های معتبر بازرگانی داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه تلاش شد که آخرین دستاوردهای داخلی و خارجی در حوزه لیزر و فوتونیک در دسترس همه علاقمندان قرار گیرد.

در حاشیه این نمایشگاه از پوستر دومین دوره مسابقات نوآوری های صنعتی رونمایی شد. علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت رسمی دبیرخانه اجرایی دومین دوره مسابقات نوآوری های صنعتی به آدرس https://inlc.ir/basij/ مراجعه نمایند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
آدرس رایانامه
نظر
همایش‌ها، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها