تاريخ: 1401/9/8
ساعت:
جستجو:

دکتر علی توشه: احیاء کارخانجات صنایع ابریشم موجب رونق صنعت نوغانداری در کشور بوده است

رئیس سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن کشور از شرکت صنایع ابریشم گیلان بازدید کرد

دکتر علی توشه: احیاء کارخانجات صنایع ابریشم موجب رونق صنعت نوغانداری در کشور بوده است

تاريخ: 5/4/1401
کد خبر: 101974
بر اساس آمار ۵۰ درصد سهم تولید پیله تر در کشور متعلق به گیلان است اما متأسفانه در دهه‌های گذشته شاهد افول این صنعت در ایران و گیلان تا سطح نازل یک درصد تولید ابریشم جهان بوده‌ایم که جای بسیار تأسف دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن،  سرهنگ پاسدار دکتر علی توشه رئیس سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن کشور به همراه تیم متخصصین مهندسین صنعت از شرکت صنایع ابریشم گیلان بازدید کرد.

دکتر توشه در این بازدید ضمن ابراز خرسندی از تحولات یکسال اخیر این مجموعه عنوان داشت: احیاء کارخانجات صنایع ابریشم موجب اشتغالزایی موثر، ارتقاءکیفیت تولید داخلی نخ ابریشم، بهبود کیفیت فرش‌های اصیل ایرانی و رونق نوغانداری خواهد شد.

بر اساس آمار ۵۰ درصد سهم تولید پیله تر در کشور متعلق به گیلان است اما متأسفانه در دهه‌های گذشته شاهد افول این صنعت در ایران و گیلان تا سطح نازل یک درصد تولید ابریشم جهان بوده‌ایم که جای بسیار تأسف دارد.

طبق آمار به‌دست آماده در دهه ۷۰ به‌ویژه در اوایل این دهه تولید پیله ابریشم در کشور به پنج هزار و ۵۰۰ تُن رسیده بود که این آمار در سال ۹۶ به ۸۵۰ تن و اکنون به ۱۳۶ تن رسیده و به علت سیاست‌های غیر حمایتی، وسعت توتستان‌های کشور از ۲۰ هزار هکتار به حدود ۱۴ هزار هکتار کاهش‌یافته است.

در حال حاضر چهار واحد از مجموع تعداد پنج واحد بزرگ صنایع تبدیلی ابریشم کشور در استان گیلان استقرار دارد که به دلیل مشکلات حادث‌شده در این بخش و عدم‌حمایت مناسب و همچنین از بین رفتن باغات توت، این صنعت دچار مشکلات جدی شده و درنتیجه سه واحد بزرگ از مجموع چهار واحد آن تعطیل‌شده است که این امر منجر به بیکار شدن تعداد بسیار زیادی  از جوانان شد.

وقتی صحبت از کارخانه‌های ابریشم گیلان می‌شود تمامی نگاه‌ها به سمت شرکت صنایع ابریشم صومعه‌سرا می‌رود که روزی روزگاری نخستین و بزرگ‌ترین کارخانه فرآوری پیله ابریشم کشور محسوب می‌شد ولی به دلیل سو مدیریت و اهمال بسیار زیاد در مدیریت و قصور خریدار در عمل به تعهداتش، به وضعت اسفناکی رسیده بود.

شرکت صنایع ابریشم گیلان، واقع در شهرستان صومعه‌سرا است که در سال ۱۳۶۲ در زمینه تولید نخ ابریشم با ظرفیت اسمی ۱۰۴ تن در سال، با اشتغال حدوداً ۳۰۰ نفر در زمینی به مساحت ۱۸ هکتار به‌عنوان یکی از واحدهای بزرگ کشور محسوب می‌شد.

همواره یکی از دلایل تعطیلی اغلب کارخانه‌های کشور به‌ویژه کارخانه‌های ابریشم گیلان مشکلات تسهیلاتی بوده و بانک‌ها نقش مهمی در راکد شدن این کارخانه‌ها داشتند و در بررسی‌های به عمل آماده از کارخانه صنایع  ابریشم گیلان هم ردپای بانک‌ها ازجمله بانک صنعت و معدن وجود دارد که در اسفند سال ۱۳۸۲ از طریق مزایده عمومی به آقای اسماعیل خلیل زاده کلنگستانی (مالک هتل کادوس) و شرکا به‌صورت نقد و اقساط واگذار شد.

شایان ذکر است در سال گذشته با سفر آیت الله رئیسی رئیس وقت دستگاه قضا به استان گیلان این کارخانه بعد از 12 سال به چرخه تولید بازگشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
آدرس رایانامه
نظر
همایش‌ها، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها
پیوندها

سازمان بسیج مستضعفین