تاريخ: 1401/3/5
ساعت:
جستجو:

رَد پای ماشین‌آلات ایرانی در انگلستان/ وقتی دستور رهبر انقلاب موجب رونق 100درصدی شد

رَد پای ماشین‌آلات ایرانی در انگلستان/ وقتی دستور رهبر انقلاب موجب رونق 100درصدی شد

تاريخ: 10/2/1401
کد خبر: 101908
تحریم‌های ظالمانه دشمنان باعث شده تا این روزها شرکت‌ها و تولید کنندگان داخلی بتوانند پا به پای صنعت روز دنیا حرکت و ماشین‌آلات مورد نیاز داخل را تولید و عرضه کنند، تولیداتی که حتی بازارهای خارجی را نیر به سیطره خود در آورده و گاه سر از شرکت‌های تولیدی مسببان تحریم نیز سر در‌می‌آورند.

به گزارش سرویس استان زنجان پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن، تحریم‌های ظالمانه دشمنان باعث شده تا این روزها شرکت‌ها و تولید کنندگان داخلی بتوانند پا به پای صنعت روز دنیا حرکت و ماشین‌آلات مورد نیاز داخل را تولید و عرضه کنند، تولیداتی که حتی بازارهای خارجی را نیر به سیطره خود در آورده و گاه سر از شرکت‌های تولیدی مسببان تحریم نیز سر در می‌آورند.

یک شرکت کوچک اما با مدیرانی توانمند خبره، با تولیدات خاص و در سطح جهانی در شهرک صنعتی اشراق زنجان توانسته با ایجاد اعتماد در میان مصرف کنندگان و فعالان بخش مواد غذایی خود را مطرح و بازار کشورهای بسیاری را به خود اختصاص دهد.

شرکت دانش بنیان «سپنتا» توانسته با تولید ماشین‌های صنعتی با کیفیت کشور را به تولیدات خارجی بی‌نیاز کند و نشان دهد که تولید کننده ایرانی هم توانایی بالایی طراحی و ساخت ماشین آلات بسته‌بندی و خط تولید صنایع غذایی دارد.

تولیدات این شرکت در اروپای شرقی و غربی و بسیاری از کشورهای همسایه کشورمان در حال به کارگیری و استفاده است، تولیداتی که کیفیت آنها با تولیدکنندگان بزرگ جهانی رقابت می‌کند و گاه از آنها نیز بهتر و با کیفیت‌تر و کاراتر است.

شرکت دانش بنیان «سپنتا» امروز جزو چند شرکت تولید کننده خط تولید مواد غذایی در کشور است، شرکتی که نیازهایی دارد تا به یک برند بزرگ تبدیل شده و ارزآوری بسیاری برای کشور در این شرایط سخت تحریم داشته باشد، شرکتی که نیازمند حمایت مسؤولان است.

فارس: خودتان را معرفی کنید

«محمد نوروزی» هستم فعالیت خود را از اواخر سال 1383 به صورت غیر رسمی و از سال 1385 به صورت رسمی آغاز کردم ضمن اینکه من قبلا هم در حرفه تراشکاری، قالب‌سازی و... به صورت شاگردی فعال بودم، ولی در زمینه ماشین‌سازی بعد از پایان خدمت مقدس سربازی فعالیت داشتم.

فارس: تولیدات شما چیست

تولیدات ما در دو شاخه انجام می‌شود شاخه اول طراحی و ساخت ماشین‌آلات خط بسته‌بندی مایعات، شامل غذایی، صنعتی، دارویی، خوراکی، بهداشتی در همه انواع و خطوط ریلی.

شاخه دوم خط تولید کامل کاغذ تحریر از رول به شیت در همه انواع که در این زمینه اولین و تنهاترین تولیدکننده ایرانی هستیم. خط تولید کامل کاغذ تحریر قبلا از چین وارد می‌شد با ارزبری بسیار بالا. در حالی که خط تولید ما نسبت به نوع خارجی آن با کیفیت‌تر است, ضمن اینکه در ارائه خدمات هم ما بهتر عمل می‌کنیم.

فارس: تفاوت قیمت ها چه قدر است

این ماشین‌آلات با بیش از ۲۰۰ هزار دلار وارد می‌شوند، ولی ما می‌توانیم با ۶۰ تا ۷۰ درصد قیمت چینی‌ها این ماشین آلات تحویل دهیم ضمن اینکه ماشین‌آلات ساخت ما متریال‌های به روز اروپا را دارد به اضافه اینکه ما توان ارائه خدمات را طی 24 ساعت را در همه اقصی نقاط ایران داریم هر چند ما هر کاری از دستمان برآید برای ماشین‌آلات وارد شده که دغدغه خدمات دارند را به واردکنندگان ارائه می‌کنیم ولی خوب در برخی مواقع نمی‌توانیم کاری بکنیم.

فارس: شما چه نوع ماشین‌آلاتی را تولید می‌کنید

انجمن ماشین‌سازان صنایع غذایی ایران فعال است که ما یکی از اعضای فعال این انجمن هستیم ضمن اینکه هر شرکتی هم نمی‌تواند عضو انجمن شود و انجمن با دقت و غربالگری عضو می‌پذیرد و در واقع ما جزو 10 شرکتی هستیم که در حوزه ماشین‌سازی این حوزه در سطح ایران فعال هستیم.

ضمن اینکه استاندارد و کیفیت ماشین‌های ساخت شرکت ما هم بالا است به طوری که صادرات به خارج از کشور هم انجام شده است.

عراق، افغانستان، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان و دیگر کشورهای همسایه و همچنین کشورهای اروپای شرقی از خریداران ماشین‌آلات ساخت شرکت ما هستند.

ضمن اینکه یک تجربه ارسال ماشین‌آلات تولید زیتون و ترشیجات را به لندن را داشتیم و کار را طوری انجام دادیم که مشتری با استفاده از راهنمای ارسالی ما خود دستگاه را نصب کرد، ضمن اینکه با هزینه حدود یک پنجم قیمت خارجی به دست مشتری رسید.

فارس: واردات این ماشین‌آلات آزاد است

تا چند سال قبل هر کس هر دستگاهی دلش می‌خواست وارد می‌کرد، ولی بعد از دستور مقام معظم رهبری و با دستورالعمل‌های ابلاغی توسط دستگاه‌های دولتی، واردات محصولاتی که در ایران تولید می‌شود ممنوع شد، هر چند هنوز هم واردات انجام می‌شود به طوری که در همین زنجان ما نمونه ماشین‌آلات وارداتی را داریم، ولی در مجموع می‌توان نسبت به آینده امیدوار بود که با همراهی مشتریان می‌توانیم سطح تولیدات را ارتقا دهیم و اطمینان بدهم که کیفیت ماشین‌آلات تولیدی ما در مقایسه با نمونه چینی بسیار بالاتر خواهد بود.

فارس: دلیل وارد کردن نمونه دستگاه تولیدی شما از چین چیست

دلیل اصلی آن مابه‌التفاوت ارزی موجود است چون تفاوت ارز دولتی با بازار زیاد است و این موضوع رغبت زیادی ایجاد می‌کند.

فارس: تاثیر دستور مقام معظم رهبری در ممنوعیت واردات تولیدات داخل

از آن موقع که دستور ممنوعیت واردات محصولاتی که تولیدکننده ایرانی توان ساخت آن را دارد، صادر شد کار ما به طور قابل توجی یعنی می‌توانم بگویم ۱۰۰ درصد رونق گرفت چون از آن زمان اسامی محصولاتی که تولیدکننده ایرانی توان تولید آن را دارد در سامانه «توان ایران» ثبت شد و در زمانی که وارد کننده برای دریافت مجوز واردات مراجعه می‌کند، لیست را بررسی و بر اساس آن عمل کرده و درخواست کننده را در حوزه ماشین‌سازی به ما ارجاع می‌دهند هر چند من ادعای پوشش همه درخواست کنندگان را ندارم ولی به آینده امیدوار و روزهای آینده را بسیار روشن می‌بینم.

فارس: شما تنها تولید کننده این ماشین‌آلات در ایران هستید

تنها تولیدکننده رسمی خط برش کاغذ تحریر و A4 و روش بسته‌بندی آن ما هستیم هر چند شاید بخش‌هایی را کپی کرده باشند ولی ثبت رسمی را ما کرده‌ایم ولی در دستگاه‌های بسته‌بندی تولیدکننده بهتر از ما هم وجود دارد و در کل ایران جایگاه مناسبی در سطح جهان داریم.

فارس: توان رقابت با تولیدکننده‌های جهانی را داریم

ببینید بازار کشورهای همسایه از جمله عراق تا چند سال قبل در اختیار تولید کنندگان ایرانی بود منتهی کنترلی برای صادرات ماشین‌آلات وجود نداشت و این موضوع منجر به صادرات ماشین‌آلات بی‌کیفیت و در نتیجه از دست رفتن بازار شد، چرا که پایین بودن قیمت برخی از تولیدکننده‌ها و طمع تجار به اعتبار تولیدکنندگان ایرانی آسیب وارد کرد.

طمع یک عده‌ای موجب شد همه آسیب ببینند و در این مورد کنترل نقش مهمی دارد که باید به آن دقت شود، ضمن اینکه مطمئنم برای کسی مهم نیست که من صادرکننده آیا توان تولید محصول برای صادرات را دارم یا نه؟ و این می‌شود که تولیدکننده ایرانی بدنام شده و کشورهای دیگر مانند ترکیه به راحتی جای بازار آماده ایران را می‌گیرد، اتفاقی که برای مواد غذایی افتاد که این تفاوت در نمایشگاه «اربیل» در کردستان عراق نشان داد و ترکیه به راحتی جای ایران را گرفته است.

فارس: راه‌کار چیست؟

به نظرم باید تولیدکنندگان درجه‌بندی شوند، امری که مثلا در شرکت‌های ساختمان سازی روی داده و در صنعت وجود ندارد.

بینید تفاوت وجود دارد بین تعداد نیروها و کیفیت تولیدات، در حالیکه این موضوع در حال حاضر در نتیجه نهایی تاثیر ندارد و تولیدکننده باید بر اساس معیار و شاخص‌هایی درجه‌بندی و با پاس کردن این شاخص‌ها به درجات بالاتر ارتقا یابد چون چنین شاخص‌هایی وجود ندارد کنترلی هم انجام نمی‌شود.

فارس: مشکلات و نیازهای خود را هم مطرح کنید

آنچه زیاد است مشکلات است ولی ما قصد و نیتی برای عرضه و حل مشکلات توسط مسؤولان هم نداریم، نه انتظار داریم و نه هم می‌شود، ولی همه درخواست ما حمایت است سوال می‌کنم چرا من کارفرما باید برای یک نفر ۲ میلیون تومان حق بیمه بپردازیم.

حمایت دولت می‌تواند از حفظ کنندگان مشاغل انجام شود که آن هم کاهش پرداختی‌های کارفرما در این موارد است که می‌تواند بسیار چشم‌گیر باشد و یا اینکه محلی را برای کار به ما بدهند نه رایگان، بلکه به صورت قسطی در اختیار ما قرار دهند تا من و کارکنانم از این کمبود فضا راحت شویم.

ضمن اینکه در حال حاضر زمینی که در سال 91 خریداری کرده بودیم را هم از ما گرفتند و دادند به افراد دیگر که بسازند چون ما تولیدکننده هستیم و فرصت فکر کردن به امور دیگر را نداریم.

فارس: سرمایه در گردش و یا دیگر تسهیلاتی از دولت گرفته‌اید؟

نه ما هیچ تسهیلاتی نگرفته‌ایم و یک نیروی متخصص در این زمینه داریم که بیشتر وقت خود را صرف دریافت این تسهیلات می‌کند، ولی تاکنون نتیجه‌ای نگرفته‌ایم چون یک بروکراسی خاص خود را دارد که ما تاکنون در این زمینه به نتیجه نرسیده‌ایم.

ولی خوب خودمان تسهیلات گرفته‌ایم ولی تبصره‌دار و با درصد پایین که بتواند کمک حال ما باشد یا وجود ندارد و یا ما توانایی گرفتم چنین تسهیلاتی را نداریم. که این موضوع در مورد زمین هم صدق می‌کند، چرا که فضای ما خیلی کوچک است، وقتی می‌گوییم کوچک یک مفهوم دارد ولی فضای کار ما خیلی کوچک است، چرا که ما باید در فضای 5 هزار متری کار کنیم در حالی الان فضای ما 500 متر است و در واقع مار پله‌ای حرکت می‌کنیم.

کمبود جا مرتب هزینه ایجاد می‌کند، چرا که مجبور به جابه‌جایی تولیدات هستیم چرا که محل فعالیت کوچک است و تولیدات را نمی‌توانیم در این محل نگهداری کنیم.

فارس: شعار سال در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است، آیا تاکنون اتفاقی رخ داده است؟

ان‌شاءالله که خیر است هر چند هنوز اتفاقی نیفتاده ولی می‌بینم که جنب و جوشی به راه افتاده است که امیدواریم نتیجه حداقل این فعالیت‌ها توجه به این شرکت‌ها و در واقع دیده شدن این شرکت‌ها باشد که تعداد آن‌ها کم هم نیست چرا که من خودم 60 تا 70 شرکت فعال در این حوزه را دورادور می‌شناسم.

ان‌شاء الله مسؤولان می‌بینند حمایت کنند و اگر توانستند دستمان را برای کمک بگیرند.

فارس: اخیرا تسهیلات بدون درصد هم پیش‌بینی شده است اقدام کرده‌اید

ببینید سال گذشته وام 100 میلیون تومانی در نظر گرفته بودند که این مبلغ شاید به درد یک شرکت نوپا بخورد، ولی شرکتی که سابقه فعالیت در این حوزه را دارد نمی‌تواند با این مبلغ کاری بکند چرا که بازار ما قابل پیش‌بینی نیست که این موضوع هم مشکلات خود را دارد.

ما مشتری داریم ولی متاسفانه توان فعالیت نداریم، فضا و نیروی توانمند کم داریم ببینید نیروهای کم توان به دنبال کار هستند ولی نیروهای کار بلد و تحصیل کرده نمی‌دانم کجا هستند به نظر نسل جدید علاقه‌ای به کار کردن ندارد.

ضمن اینکه قوانین دست و پا گیر در کشور ما که به صورت شبانه وضع می‌شوند هم زیاد است ما در سال 1396 صادرات انجام دادیم آن روز می‌گفتند صادرات زیر یک میلیون دلار تعهدات ارزی نیاز ندارد. ولی الان به ما می‌گویند که مبلغ همین صادرات را وارد سیستم کنید من از کجا بیاورم چون اولا تفاوت قیمت آن روز و امروز را چه طور جبران کنم از آن گذشته من مبلغ را ریالی و به قیمت آن روز گرفته‌ام.

مشکلات در این حوزه آن قدر زیاد است که جا دارد مقام معظم رهبری 10 سال آینده هم شعارهای سال را به حوزه صنعت اختصاص دهند.

آرزوی خدمت به جامعه ایرانی را دارم با کم و زیاد آن هم به مانند گذشته می‌سازیم ولی انتظار شنیده شدن صدایمان را هم داریم.

شرکت دانش بنیان «سپنتا» امروز با مشکل جا و مکان و زمین روبرست شرکتی که فضایی برای انبار محصولات خود ندارد و به همین دلیل مجبور است تولیدات خود را تا زمان در جاهای دیگر انبار کند که همین امر هزینه‌های زیادی را برای شرکت تحمیل می‌کند.

در سالی که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین نامگذاری شده بر مسؤولان استان است تا نسبت به رفع مشکلات این شرکت‌ها که با وجود همه کمبودها در تلاش برای خودکفایی کشور و تامین نیازهای داخلی هستند، تلاش کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
آدرس رایانامه
نظر
همایش‌ها، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها
پیوندها

سازمان بسیج مستضعفین