تاريخ: 1399/7/10
ساعت:
جستجو:
دسته بندي اخبار
دومین جشنواره سرآمدان فناوری و صنعت

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

پیوندها

سازمان بسیج مستضعفین

پخش مستند مهندس شهید ماندگار شهید شاخص سال 95

پخش مستند مهندس شهید ماندگار شهید شاخص سال 95

تاريخ: 4/7/1396
کد خبر: 31860
شهید محسن ماندگار در 16 بهمن 1336 در خانواده‌ای متوسط در تهران متولد گردید. شهید محسن دوران دبستان و دبیرستان خود را در کرمانشاه و تهران سپری نمود. وی در سال 1355 بلافاصله پس از پایان موفقیت‏آمیز دوره متوسطه در رشته ریاضی با پذیرفته شدن در اولین رشتـه انتخابـی (مهندســی متــالـورژی دانشگاه صنعتی شریف) به دانشگاه راه یافت و پس از آشنایی با دانشجویان مسلمان بسیار سریعتر از گذشته راه رشد و فلاح را طی نمود. محسن از ابتدای ورود به دانشگاه، در مبارزه با رژیم دست نشانده شاه، تلاش خویش را آغاز نمود و از اصلی‏ترین کوشش‏های وی در این دوره، فعالیت‏های ورزشی چون کوهنوردی، جودو، کشتی، شنا و دوچرخه سواری بود تا با پرورش ایمان خویش، توأمان جسم خویش را نیز آماده نبرد با رژیم شاه و آمریکای جهانخوار گرداند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج مهندسین صنعتی، بنا بر اطلاع رسانی شبکه 5 سازمان صدا و سیما و بر اساس برنامه ریزی قبلی ، قرار است مستند شهید شاخص سال 95 سازمان بسیج مهندسین صنعتی کشور مهندس شهید محسن ماندگاری فارغ التحصیل رشته متارلوژی از دانشگاه شریف ، امروز مورخه 96/07/04 در ساعت   14:25 از شبکه 5 سیمای جمهوری اسلامی پخش گردد .

ضمناً بر اساس همین خبر ، پخش مستند مهندس شهید داور یسری دانش آموخته رشته مهندسی متارلوژی دانشگاه اصفهان و شهید شاخص این سازمان در سال 94 ،  فردا موزخه 96/07/05 از همین شبکه پخش خواهد گردید .

زندگینامه مهندس شهید محسن ماندگار فارغ التحصیل رشته مهندسی متارلوژی دانشگاه صنعتی شریف

بسم الله الرحمن الرحیم

شهید مهندس جهادگر محسن ماندگار

نام پدر: محمد علی

تاریخ تولد: 16/11/1336

محل تولد: تهران

رشته: مهندسی مواد- متالورژی

نام دانشگاه: صنعتی شریف

تاریخ شهادت: 1362/08/28

محل شهادت: پنجوین- ارتفاعات کانی مانگا (عملیات والفجر4)

از تولد تا دانشگاه

   شهید محسن ماندگار در 16 بهمن 1336 در خانواده‌ای متوسط در تهران متولد گردید. شهید محسن دوران دبستان و دبیرستان خود را در کرمانشاه و تهران سپری نمود. وی در سال 1355 بلافاصله پس از پایان موفقیت‏آمیز دوره متوسطه در رشته ریاضی با پذیرفته شدن در اولین رشتـه انتخابـی (مهندســی متــالـورژی دانشگاه صنعتی شریف) به دانشگاه راه یافت و پس از آشنایی با دانشجویان مسلمان بسیار سریعتر از گذشته راه رشد و فلاح را طی نمود. محسن از ابتدای ورود به دانشگاه، در مبارزه با رژیم دست نشانده شاه، تلاش خویش را آغاز نمود و از اصلی‏ترین کوشش‏های وی در این دوره، فعالیت‏های ورزشی چون کوهنوردی، جودو، کشتی، شنا و دوچرخه سواری بود تا با پرورش ایمان خویش، توأمان جسم خویش را نیز آماده نبرد با رژیم شاه و آمریکای جهانخوار گرداند.

  شهید محسن در سال‌های شکل گیری انقلاب (سال‏های 56 و 57)، پس از آشنایی با راه امام، گمشده خویش را یافت و دلباخته این بزرگ رهرو راه خـدا گردید و همراه با دیگران به تلاش برای سرنگونی نظام منفور شاهنشاهی پرداخت. محسن یکی از دانشجویان پیرو خط امام بود، که  سال 58 در تسخیر لانه جـاسوسـی آمـریـکا حضور فعال داشت.

ورود به دانشگاه و فعالیت های جهادی و صنعتی

         با استقرار جمهـوری اسلامـی، شهید محسن همراه با برادران دانشگاهـی خود، کمیته انقـلاب را در دانشـگاه بنیان نهادند و شب‏های بسیاری تا صبح به پاسداری از انقلاب و نظام نوپای اسلامی میهن‏شان پرداختند. در نوروز 58 ، شهید ماندگار همراه با عده‏ای از دوستان دانشگاهی‏اش راهی گنبدکاووس شدند تا مدد رسان مردم این منطقه باشند. وی که طاقت دیدن محرومیت را نداشت، تلاش برای رفـع مشکلات مردم آن منطقه را آغاز نمود. روستانشینان گنبد و خـان‏بین شاهدند که چگونه محســن با دهـان روزه و در گـرمای طاقت فرسا چون کارگری ساده، آجر روی آجر نهاد تا سرپناهی، مدرسه ای و ... برای آنان بنا سازد.

    محسن در بهار سال 59 برای آنکه بتواند خدمت به محرومین را ادامه دهد، به ستاد مرکزی واگذاری زمین رفت و به عنوان مسئول تدارکات، شکل گیری این نهاد نو پای انقلاب را یاری نمود.

    در اواخر تابستان سال 59، شهید ماندگار به قسمت فنی جهاد رفت و کار بر روی ماشین‏های نساجی کوچک را آغاز کرد و سپس در جهاد دانشگاهی فعالیت‌های صنعتی را ادامه داد و با طرح قالب‌های شیشه و ساخت قطعاتی که مورد نیاز شدید کارخانه شیشه و گاز بود، توان علمی و تخصصی خویش را در سنگر اقتصادی مبارزه با آمریکا به کار گرفت و این فعالیت‏ها با عضویت در هیئت مدیره شرکت تأمین ماسه ریخته‏گری ایــران ادامه یافت؛ آخـرین کار محســن در ایـن زمینـه، فعالیت برای ریخته‏گری پوسته خمپاره و ساخت مدل آن بود.

حضور در جبهه­ های حق علیه باطل

     فعـالیت‏های جهـادی، دیگر محسن را اقنـاع نمی‏نمود و ایشان در بعدازظهر 29 رمضان با دهانی روزه عازم جبهه گردید. محسن در پنج ماهی که در جبهه بود چنان کمال یافت و چنان معنویت را در وجودش رشد داد که همه را شیفته خود نمود؛ همرزمانش بسیار از مناجات‏ها و خدمتگزاری بی‏شائبه‏اش به دیگران یاد می‏کنند. در یکی از همین مناجات‏ها با سایر برادرانش از خدا طلب نموده بود که:” در نبرد با مزدوران بعثی پس از زخمی شدن و تحمل زجر برای پاک شدن گناهانش روسفید به پیشگاه معبود رود”.

     سرانجام محسن، در شـامگاه 28 آبــان سـال 62 در ارتفاعات کانی مانگا در پنجوین عراق پس از درهم کوبیدن چندین سنگر مزدوران بعثی با آرـ پی ـ جی، هدف گلوله تیربار دشمن قرار گرفت و زخمی شد و پس از حدود یک ساعت که سرشار از راز و نیاز عاشقانه با خدا بود و نیز با طلب یاری از پیشوایش حسین(ع)، به فیض عظمای شهادت نائل گردید. پیکر وی مدت‌ها در منطقه بر جای ماند و در سال 1373 پس از تفحص، در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

گوشه ­ای ازخصوصیات فردی و الگویی- رفتاری ایشان

     شهید ماندگار در همه زمینه‏ها الگو بود. او در خانواده، فردی مهربان و خوش برخورد بود و در برابر مشکلات صبور بود و در کارهای خانه تا حد امکان به مادرش کمک می‏نمود. چهره با نشاط و خندان محسن مانند تابلویی زیبا همیشه در ذهن همگان ماندگار است. محسن برای نماز اول وقت، اهمیت ویژه‏ای قائل بود و احسان به پدر و مادر را در رأس امور خود قرار می‏داد. محسن همیشه به اطرافیانش می‏گفت:” در راه رضای خدا قدم بردارید“. وی همیشه راه کمک به دیگران را به اطرافیانش یاد می‌داد. از خصوصیات بارز شهید ماندگار می­توان، کمک به افراد کم‏بضاعت، بخصوص سالمندان اشاره کرد تا جایی ک حتی غذای خود را به آنان می­داد.

     محسن در جبهه از همه رزمندگان دستگیری می‏نمود، زخمـی‏ها را عقب می‏آورد، آخرین غذا و بدترین و کمترین را می‌خورد و همیشه یار و یاور برادران همرزمش بود.

 فرازهایی از وصیتنامه شهید محسن ماندگار

بسم الله الرحمن الرحیم

«اشهد ان لااله الاالله، اشهد ان محمد رسول الله، اشهد ان علی ولی الله»

و شهادت می‌دهم که بقیة امامان، جانشینان بحق رسول خدا هستند و امام زمان(عج) حجت خدا بر روی زمین است و امام خمینی(ره) نایب حضرت ولیعصر(عج) است و فرمان امام امت بر همه مسلمین واجب الاطاعه است.

«إِنَّ اللَّهَ اشتَری مِنَ المُؤمِنینَ أَنفُسَهُم وَأَموالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّه یُقاتِلونَ فی سَبیلِ اللَّهِ فَیَقتُلونَ وَیُقتَلونَ» (سوره التوبه، آیه111)

خداوند از مؤمنان، جان‏ها و اموالشان را خریداری کرده، که (در برابرش) بهشت برای آنان باشد؛ (به این گونه که:) در راه خدا پیکار می‌کنند، می‌کشند و کشته می‌شوند.

              حجاب چهره جان می‌شود غبار تنم              خوشا دمی که از آن چهره این پرده برفکنم

   مرگ حق است و در قفا است. چرا که اگر ما بدنبال او نباشیم، مرگ با سعادت نصیب ما نشود.

     این جان امانت الهی است و خداوند سرانجام امانت را می‌گیرد و چه بهتر که خود امانت را بدهیم و با خدا معامله کنیم که رضای خدا در این است. خداوند ما را لایق و امانتدار الهی بگرداند و در آزمایش فداکاری و جانبازی در راه امام حسین(ع) پیروز و موفق بگرداند. قبل از هر چیز رضایت پدر و مادر عزیزم شرط است و امیدوارم که آن بزرگواران به بزرگواری خود مرا ببخشند و حلالم کنند. وصی من برادر عزیزم محمد حسین است.

     حدود وظایف ایشان بشرح زیر است: اول این‌که برایم از همة فامیل و آشنایان حلالیت بطلبید و از 40 مؤمن این نامه را بگیرید که محسن ماندگار فرزند محمدعلی انسان مؤمن و مسلمانی بود و در کفنم بگذارید، از تمام دوستان دانشگاهی و استادان حلالیت بطلبید... .

     انشاءالله خداوند مرگ مرا شهادت در راه خودش قرار دهد. امید دارم مادرم و پدرم در این نعمت الهی صبور باشند تا خدا اجر عظیم به آنها عطا کند. خواهر عزیزم… را به صبر و ایمان در راه خداوند و انجام تکالیف الهی توصیه می‌کنم.

 

خاطرات

گفتگو با سرور ماندگار، خواهر شهید محسن ماندگار( دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف و از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام)

خواهر شهید می­گوید: "وقتی می‌خواست به جبهه برود خیلی ناراحت بودم و خیلی سعی کردم از ما دور نشود. حتی یادم هست او خیلی دوست داشت من چادر سرم کنم. من هم چادر را دوست نداشتم. وقتی رفت جبهه چادر سرم کردم و به محسن نامه نوشتم که من چادر سرم کردم، خوشحال باش، دلم می­خواهد برگردی و ببینی که من چادر سر کرده‌ام، دلم می‌خواست او خیالش راحت باشد و خوشحال باشد و او هم در پاسخ نامه می‌نوشت خوشحالم کردی انشاءالله بیایم و تو را ببینم.

وقتی نامه‌اش می‌رسید خیلی خوشحال می‌شدم چون می‌فهمیدم هنوز زنده است. نامه‌هایش پر از قدردانی بود. همه‌اش تشویق بود که آفرین، خیلی خوبی، مامان از تو خیلی راضی است من را ببخش اگر با تو تندی کردم یا عصبانی شدم من را حلال کن و البته اینها را برای همه ما می نوشت.

دفعه آخری که محسن زنگ زد، گفت:" همه دوست­هایم شهید شده‌اند دعا کن شهید شوم، شهادت خیلی خوب است". من همه­اش نگران بودم و گریه می‌کردم. ما خیلی به هم وابسته و دلبسته بودیم. انس محسن به حسین برادر بزرگم مثال زدنی بود، محسن به حسین علاقه عجیبی داشت طوری که هر وقت همدیگر را می‌دیدند رو بوسی می‌کردند؛ یک بار که دایی­ام در خانه ما بود محسن از راه رسید و با همه روبوسی کرد، دایی پرسید شما مگر چند وقت است همدیگر را ندیدید! خندید و گفت:" از صبح تا حالا! ".

او لایق شهادت بود

همرزمانش می‌